ZAPRASZAM 

DO KONTAKTU

POLECANE

KSĄŻKI

PSYCHO-TERAPEUTYCZNY GABINET N1

CHRZEŚCIJAŃSKA PSYCHOTERAPIA ZORIENTOWANA NA WARTOŚCI

Christiani valorem-orientatur psychotherapy

„Stan swobodnego spadania może być odczuwany przez człowieka jako unoszenie się w powietrzu lub nawet latanie, ale tylko do momentu, gdy szybko zbliżająca się ziemia nie przypomni mu o nieuchronnym i śmiertelnym z nią zderzeniu…”

Arcybiskup Nikon (Dz. 1910-1917)

Chrześcijańska psychoterapia zorientowana na wartości jest próbą uaktywnienia i pogłębienia metafizycznej racjonalnej psychologii (dziedzina nauki, która zajmuje się badaniem natury świadomości, duszy i procesów psychicznych przy użyciu zarówno racjonalnych metod, jak i metafizycznych zasad)  jako prawdziwej nauki o człowieku w jego integralności duszy i ciała.

 

Celem jest pomoc w kształtowaniu takiego sposobu i obrazu myślenia, i postrzegania świata, który jest harmonijny oraz (integritas) i najbardziej odporny na wszelkie trudności i wyzwania współczesności które zagrażają jego egzystencji.

 

Pomóc człowiekowi w adekwatnym i dojrzałym postrzeganiu siebie, czyli uświadomieniu sobie swoich procesów wewnętrznych, rozwijaniu samoświadomości wewnętrznej i świadomym wchodzeniu w relacje ze światem zewnętrznym, tworzeniu prawdziwej kultury ta przekazywania jej następnym pokoleniom. 

 

Christian value oriented psychotherapy (ChVOP) to egzystencjalne spotkanie dwojga ludzi. I w każdym przypadku jest to wyjątkowy proces kontaktu serca z sercem. Jest to zbiór technik i metod mających na celu udzielenie pomocy wewnętrznej integracji człowieka, w rozwiązywaniu problemów życiowych i podejmowaniu decyzji dotyczących realizacji przeznaczenia człowieka z punktu widzenia jego najbardziej niezniszczalnego, wewnętrznego pragnienia wieczności.

 

1. Definicja.

Chrześcijańska psychoterapia zorientowana na wartości jest modalnością poradnictwa i psychoterapii, która polega na realizacji psychoterapii celowanej na różnych poziomach związanych z poziomami rozwoju człowieka.

         Ma także na celu rozwój i harmonizację osoby, która znajduje się w jednej z czterech grup rozwoju wewnętrznego:

  • na poziomie edukacyjnym: umiejętności funkcjonowania

  • na poziomie integracji społecznej (przekazywanie i porównywanie doświadczeń)

  • na poziomie semantycznej (filozoficzne poszukiwanie odpowiedzi na sens istnienia)

  • na poziomie transcendentnym (poszukiwanie Boga)

 

2. Istota metody.

„Od serca do serca” to metoda mająca na celu pracę z „jądrem” osobowości, podczas której zanika potrzeba ochrony granic, którymi zwykle są granice naszego egoizmu. Oprócz tego metoda „podejścia serca” wykorzystuje to, co jest przeciwieństwem egoizmu: otwartość, prawdę i głębokie zaufanie, które opiera się na pragnieniu prawdziwego dobra bliźniego.

Metody radykalnie różnią się od ogólnie przyjętych zasad i metod innych szkół psychoterapeutycznych. Wiąże się to z fundamentem wartości, na którym budowane jest  podejście do człowieka i otaczającego go świata.

 

3. Podstawy teoretyczne.

- Antropologia chrześcijańska

- Metafizyczna racjonalna psychologia

- Racjonalna psychoterapia (Paul Charles Dubois)

- Główne rodzaje psychoterapii krótkoterminowej

- Pedagogika chrześcijańska

- Chrześcijańska asceza

- Tradycyjne nauczanie Kościoła o człowieku

 

4. Zastosowanie.

Chrześcijańska psychoterapia zorientowana na wartości może być stosowana w pracy indywidualnej i (częściowo) grupowej z osobami problematycznymi, które:

- doświadczają problemów związanych z nieudaną adaptacją w społeczeństwie, a także psychologicznych (neurotyzacyjnych) i somatycznych (somatycznych) konsekwencji tego niedostosowania;

- potrzebują pomocy w uzyskaniu dobrego samopoczucia w jego głównych obszarach: zdrowie, relacje, miłość, praca, dobrobyt materialny;

- przeżywają kryzys egzystencjalny i/lub wymagają radykalnego przemyślenia i przebudowania swojego życia;

- znajdują się w stanie terminalnym ze względu na zaawansowany wiek i/lub nieuleczalną chorobę i wyczerpały potencjał życia codziennego.

 

5. Powołanie.

  •   Pomoc człowiekowi w wyborze najwłaściwszych, optymalnych sposobów postępowania w relacjach z Bogiem, bliźnim i samym sobą;
  •     Aby pomóc osobie uświadomić sobie popełnione błędy i obrażenia spowodowane przez środowisko, które stały się powodem jej cierpienia;
  •     Przyczyniać się do duchowego i wartościowego rozwoju jednostki;
  •    Sercem poradnictwa jest „dialogiczna interakcja” pomiędzy pacjentem a terapeutą, oparta na odpowiedniej metodzie terapii, która nie zaprzecza Tradycji Kościoła katolickiego i wartościach chrześcijańskich w relacjach międzyludzkich.

 

Celem chrześcijańskiego terapeuty jest zrozumienie tego, co dzieje się w przestrzeni życiowej pacjenta i w jego duszy z punktu widzenia wartości i moralności chrześcijańskiej. Należy w znaczący sposób rozpoznać i skorygować błędy oraz osiągnąć zamierzony cel, pomagając w dokonywaniu wyborów moralnych i rozwiązywaniu problemów o charakterze emocjonalnym oraz interpersonalnym.